Приключи успешно поредния социален проект в община Тунджа

Община Тунджа

Приключи успешно поредния социален проект в община Тунджа

Община Тунджа подписа Административен договор  за изпълнение на дейностите по Проект „Грижа в дома в Община Тунджа“ по ДБФП №BG05SFPR002-2.001-0054 ”, по процедура BG05SFPR002-2.001 „Грижа в дома”, финансирана по програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г., финансирана от Европейския социален фонд+.

Общата стойност на отпуснатите финансови средства бе в размер на 1 923 645,22 лв., от които 1 635 098,43 лв. са съфинансиране от ЕС и 288 546,79 лв. национално съфинансиране. Проектните дейности стартираха, считано от 01.12.2022 г. и бяха за период от 25 месеца.

В изпълнение на дейностите по проекта беше осигурена грижа в домашна среда на  339 възрастни хора в невъзможност за самообслужване и лица с увреждания, като към момента на приключване – 12.01.2025 г. потребителите са 206 лица.

С реализацията на дейностите, постигнахме основната цел на Проекта „Грижа в дома в община Тунджа“, която беше да  бъде надграден опитът и приложен устойчив комплексен модел за основни интегрирани здравно – социални грижи за хората от населените места на община „Тунджа“, които са в частична или пълна невъзможност за самообслужване и в риск от социална изолация, в т.ч. и пандемична ситуация , както и укрепване на „Център за Патронажни грижи“  чрез повишаване капацитета на персонала, предоставящ интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, за насърчаване процесите на социално включване в малките населени места от селски тип.

Успяхме да  постигнем и специфичните цели:

– Превенция процесите на институционализацията, хоспитализацията и социално изключване чрез гарантиране на равен достъп до интегрирани медико – социални услуги в домашна среда във всички 44 населени места от селски тип от състава на община „Тунджа“ и осигуряване на трудова заетост в сектора на социалната икономика.

– Разширяване възможностите на домашните грижи чрез утвърждаване на иновативна социална услуга за комплексна социално-здравна подкрепа на територията на община „Тунджа“, ориентирана към потребителя, с оглед подобряване качеството на живот на лица от уязвими социални групи и оптимизиране на местните социални разходи;

– Създаване на работни места за лица от рисковите групи попаднали в неравностойно положение, като част от мерките, насочени към справяне с местни проблеми, произтичащи от бедността и социалната изолация на хората в местната общност;

– Създаване на заетост и повишаване на компетенциите на трудово неангажирани лица чрез наемането им като персонал в Центъра за Патронажни грижи и утвърждаване принципите на интегрирано взаимодействие между специалистите, предоставящи здравни, социални и асистиращи грижи;

– Повишаване капацитета на общината и внедряване на добри практики в сферата на социалните услуги за дългосрочна грижа, като фактор за устойчива интеграция на лицата от рисковите групи;

– Привличане на общественото внимание и повишаване информираността на гражданите и заинтересованите страни върху развитието и предоставянето на иновативни и алтернативни междусекторни услуги.

Създадоха се условия за разширени възможности при предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, включително и в контекста на евентуални пандемии, като по този начин се защити обществения интерес и се отговори на потребностите на потребителите. Изпълнението на дейностите по проекта ни дадоха възможност да се достигне до всички населени места и да бъдат обхванати най-уязвимите групи от населението, които получиха навременна и професионална подкрепа в зависимост от техните индивидуални потребности, чрез предоставяне на богат спектър от услуги в домашна среда, в т.ч.:

– Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги по домовете и психологическа подкрепа за възрастни хора в невъзможност за самообслужване и лица с увреждания.

– Доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, както и осигуряване на транспорт на персонала, предоставящ услугите, от/до домовете на лицата. Допустимо е също така заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на неотложни административни и битови услуги (със средства на потребителите).

– Предоставяне на лицата от целевата група на информация относно превенция и профилактика на здравето и социално значими заболявания, включително консултации с диетолог и др. специалисти при необходимост.

– Осигуряване на супервизия и обучения на служителите, предоставящи почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда.

За осъществяване на заложените дейности са назначени над 77 лица, в т.ч. ръководител,  координатор, 2 медицински сестри, 2 рехабилитатори, психолог, шофьор и 74 домашни помощници.

В края на проектните дейности Община „Тунджа“, в качеството си на конкретен бенефициент по схемата, приключва един успешен проект, като надгради модела за ефективно предоставяне на интегрирани здравно – социални услуги.

 Усвоените средства са в размер на 1 840 233,75 лв. от които 1 314 452,69 лв. е съфинансиране от Европейския съюз и 525 781,05 лв. национално съфинансиране.

С приключването на проектните дейности, изказваме благодарност на служителите, предоставящи социалните услуги, за професионализма, за високото ниво на обслужване, получено от нуждаещите се хора, което само затвърди съществуващото мнение, че проект с такова обществено значение трябва да има своето продължение.

Предишна Анонс

пл. Освобождение 1, 8600 гр. Ямбол

Работно време:

Администрация:

Понеделник – Петък

8:00 – 12:00 13:00 – 17:00

ЦАО:

Понеделник – Петък

8:00 – 17:00

Абонамент за новини от общината

Абонамент за получаване на последните новини и информация от община Тунджа на вашата електронна поща:

© 2021. Община Тунджа. Всички права запазени